Frankfurt / Ambiente: Płyniemy z prądami, czyli jakie cztery nurty zbiegły się na targach
Frankfurt / Ambiente: Go with the flow, or which four styles met at the fair
Podkład muzyczny (Background music): Queens Of The Stone Age – „Go With The Flow”
Szkoła frankfurcka
Ambiente to największe targi dóbr konsumenckich na świecie, co oznacza, że nie ma tu zastosowania złota zasada „Co się stało w Vegas, zostaje w Vegas”. Nie, wręcz przeciwnie: co we Frankfurcie, tego się nie bójcie. To impreza stricte handlowa, która pokazuje nie tylko to, co nadchodzi, ale przede wszystkim to, co nadeszło. Już, tu i teraz. I – w przeciwieństwie do krytycznie nastawionej do kapitalizmu szkoły frankfurckiej – tu wolny rynek ma się bardzo dobrze, przynajmniej w ujęciu ogólnym, ponieważ zaprezentowane prognozy i diagnozy bardzo mi się spodobały.
Cztery kąty w dobrym stylu
Ambiente to wydarzenie, w programie którego jest nie tylko część biznesowa, choć ta bez wątpienia jest największa. Są tam też ekspozycje, nazwijmy to, światopoglądowe; pokazujące zjawiska składające się na rynek – do stylistycznych po intelektualne, z plagiatami na czele. Tym ostatnim tematem zajmiemy się na pewno, dziś jednak nasz sokoli wzrok skierujmy na style, które zaprezentowano we Frankfurcie jako najbardziej wybijające się spośród innych. To cztery nurty wyodrębnione przez stilbüro bora.herke.palmisano, czyli specjalistów zajmujących się obserwowaniem, analizą i przewidywaniem trendów. Pisałam o nich w moim raporcie (do przeczytania i pobrania – TUTAJ), ale przecież żadna teoria nie zastąpi konkretów. Praktyka czyni mistrza, prawda?
Ćwiczenia stylistyczne
Tego, że są różne sposoby przekazania tego samego komunikatu, po mistrzowsku dowiódł Raymond Queneau dokładnie 70 lat temu w swoich niezastąpionych „Ćwiczeniach stylistycznych”. Podobnie można podejść do kwestii trendów przedstawionych we Frankfurcie. Cel jest jeden, ale odmienne są drogi do jego osiągnięcia.
Chodzi bowiem o dom spokojny, miękki, przywracający poczucie bezpieczeństwa i radość z tego, że się w nim przebywa. Słowa klucze to:
- natura i naturalność,
- pielęgnowanie dziecięcej spontaniczności i swoboda,
- komfort i wewnętrzne wyciszenie,
- tradycja i rękodzieło,
- jakość i szlachetna prostota.
Może nawet powinnam użyć tu słowa „hygge”, ale obiecałam sobie, że to określenie na FORelements nigdy się nie pojawi. Wystarczy, że wspomniałam o nim w moim raporcie; no cóż, rzetelność ma swoją cenę.
Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, wyjaśnię, że w przypadku Ambiente wymiennie używam określenia „trend” i „styl”. Są to bowiem propozycje użytkowe, a w tej sytuacji obydwa pojęcia ściśle się ze sobą splatają. Trend to kierunek, w którym podąża branża, styl zaś jest tego odbiciem w przestrzeni użytkownika / konsumenta.
W skrócie: co w sklepach, to w domach. Popłyńmy więc z głównymi nurtami frankfurckich przykazań.
Tradycyjnie, najpierw zapraszam na film z mojego YouTube’owego cyklu Akademia Dagmary, nakręcony na Ambiente, właśnie na ekspozycji „Trends 2017”. Tam znajdziecie jeszcze więcej informacji na ten temat oraz zobaczycie, jak wyglądają wystawy, gdzie teoria ciałem się staje.
Dla tych, którzy chcą się dokładniej przyjrzeć prezentowanym przykładom, przygotowałam galerię, tuż pod filmem.
Zaczynamy!
Nie ma potrzeby wyważać otwartych drzwi, więc do omówienia kolejnych trendów użyję fragmentów mojego wspomnianego wyżej raportu, w którym Ambiente poświęciłam sporo miejsca.
- Nietypowe kształty (Notable Shapes):
Według bora.herke.palmisano: “Czyste linie i wnętrza z charakterem, mocno określone kształty na nowo definiują współczesną elegancję. W centrum zainteresowania znajduje się forma rzeźbiarska, wyrazista, monolityczna, mocna. Zwarte materiały, ciemne drewno, skóra, aksamit, marmur i metale tworzą kontrastujące powierzchnie i uderzające połączenia; to niezapomniany efekt, motywy diamentowe i wzory geometryczne”.
*
*
*
*
- Przemieszane wzory (Jumbled Patterns):
Według bora.herke.palmisano: “To hołd dla beztroskiej młodości; zachęta, by uwolnić wyobraźnię. W niepohamowanym chaosie wzorów i motywów, szczera zabawa jest tak samo ważna jak nostalgia i pomysłowość. Na tym szwedzkim stole dla stylistów, geometria spotyka symbole, dziwne zderza się z naiwnym, vintage łączy z prostotą domowego wykonania. Jasne kolory dominują, a maskotki, guziki i naszywki wprowadzają przyjemny nastrój”.
*
*
*
*
- Prawdziwe materiały (Honest Materials):
Według bora.herke.palmisano: „Rzemiosło najwyższej jakości z pełnym oddaniem dla designu sprawiają, że tradycje nie giną. Dzięki drobiazgowemu traktowaniu oryginalnych materiałów powstają produkty wręcz pierwotne, nieostentacyjne, ale trwałe. O prostym wyglądzie, ale czarujące nieregularnościami – to glinka, emalia, żelazne odlewy, len oraz paleta kolorystyczna od drewna po jagody”.
*
*
*
*
- Delikatna struktura (Delicate Structures):
Według bora.herke.palmisano: “Filigranowe struktury i tekstury, inspirowane naturą. Dzięki innowacyjnym technologiom wykonania i wykończenia, są przyjazne. Zapraszają użytkownika, by ich dotknął i poczuł przyjemność. Kryształki lodu, powierzchnie z efektem wody, liści, piasku formowanego przez wiatr – taki efekt wymaga pracy, drukowania w 3D, laserowego odwzorowywania zjawisk naturalnych, artystycznego potraktowania przedmiotu”.
*
*
*
*
To pierwsza część relacji z Ambiente.
Już niedługo – kolejna, a w niej, mam nadzieję, zaczyn bardzo ciekawej dyskusji. Na razie jednak wyciszmy umysł i delektujmy się cichym, spokojnym domem.
Na jakikolwiek spośród czterech sposobów.
Ukłony (spokojne i wygodne), Dagmara
Best regards (calm & comfortable), Dagmara
Zdjęcia / Pics: FORelements
MORE ON SNAPCHAT:
Komentarzy 2
Komentarze są wyłączone.
Bardzo intersesujące są te targi 🙂
Kocham takie połączenia. Dobrze być w zgodzi i harmonii.