Meksykańska tajemnica, czyli tu i teraz – talaveras

The Mexican secret, or talaveras – here and now

Follow on Bloglovin

Podkład muzyczny (Background music): Prince – „Sticky Like Glue”

Talaveras to słowo-klucz do mojego mieszkania. To prawda, dotychczas nie zdecydowałam się na prezentację całości apartmą, ale od czasu do czasu we wpisach na blogu i w mediach społecznościowych FORelements przewija się ten temat, gdy pokazuję mój barek pokryty meksykańskimi kafelkami. Często o nie/go pytacie – skąd te płytki, jak przymocować, co z fugami, czy ta wzorzystość nie męczy, etc.

Tak więc: dziś pytanie, dziś odpowiedź, czyli po kolei, co i jak.

Barek w całości mieliście okazję zobaczyć na zdjęciach ilustrujących wywiad ze mną dla „iN Magazyn” (link – TUTAJ). Płytki pochodzą z Meksyku, przez co czekałam na nie kilka ładnych tygodni. Są ręcznie robione, czego dowodem może być skandaliczna, ale urocza niewymiarowość (teoretycznie 10 x 10, a w praktyce np. 9,5 x 10 albo jeszcze lepiej), nierówne brzegi oraz odciski palców w glinie na rewersie. Cytując klasyka: są takie jak system, czyli takie, jakie mają być. Moje własne meksykańskie perfecto.

1 soudal_klej_montazowy_kafelki_plytki_scienne_wall_tiles_decor_ideas_interior_design_forelements_blog

Pic: Karolina Grabowska (Kaboompics)

 

Barek i talaveras zaistniały też, gdy pokazywałam miejsce do czytania, które sobie urządziłam w pewien pochmurny i deszczowy marcowy dzień (link – TUTAJ). Na przekór wszystkiemu, miałam wakacje w Santa Fe.

2 melli mello styl meksykanski wnetrze boho kolorowe kafelki meksykanskie plytki projektowanie wnetrz interior design mexican style santa fe home colorful tiles serape

 

A potem, talaveras były na Instagramie doskonałym tłem dla letniej i soczystej aranżacji tej części mieszkania.

3a soudal_klej_montazowy_kafelki_plytki_scienne_wall_tiles_decor_ideas_interior_design_forelements_blog

 

4 soudal_klej_montazowy_kafelki_plytki_scienne_wall_tiles_decor_ideas_interior_design_forelements_blog

 

I tak dochodzimy do wyżej wspomnianych pytań o to, jak je przymocować, skoro takie nierówne, i co z fugami oraz co zrobić, by wzorzystość nie męczyła.

Po pierwsze: poprzeplatałam je kafelkami w jednolitym kolorze, kupionymi w „zwykłym” markecie budowlanym. Dzięki temu, wzory na talaveras, a jest ich łącznie ponad 20 (!), nie zginęły w dekoracyjnym chaosie.

Po drugie: fug nie ma i nie będzie. Kafelki są nierówne, więc i fugi wyglądałyby idiotycznie – raz grubsze, raz cieńsze. Pozostawiłam więc odstępy maskujące niewymiarowość. Ponadto, moim zdaniem, tak położone meksykańskie płytki wyglądają po prostu naturalniej.

Po trzecie i najlepsze: wszystko położyłam sama, podczas pewnej bezsennej nocy, więc następnego dnia obudziłam się już w Meksyku.

I teraz wiem, jakie wówczas popełniłam błędy. Otóż, kafelki na barku powinny być przytwierdzone klejem super mocnym, ponieważ są narażone na uszkodzenia mechaniczne i inne kopniaki serwowane im regularnie przez siedzące na hokerach osoby. Do talaveras wokół wyjścia na balkon (widoczne na pierwszym zdjęciu) też potrzebny jest mocny klej montażowy, ale wystarczy błyskawiczny. No, chyba że ktoś miałby otwierać balkon z półobrotu i źle trafić. Ale nie sądzę.

Ergo: odkąd położyłam moje piękne kafelki musiałam dokonać kilku napraw i poprawek. Tym razem jednak wykorzystałam super mocne kleje montażowe i padło na „Soudal” i kleje T-Rex, których opis i zastosowanie znalazłam na ich blogu „Polubisz remont„.

Teraz – mądrzejsza o te doświadczenia – planuję kolejne działania z ich wykorzystaniem (nowe tubki z klejami już mam i czekają na TEN dzień), efektami naturalnie się pochwalę, ale dziś nie o tym przecież.

5 soudal_klej_montazowy_kafelki_plytki_scienne_wall_tiles_decor_ideas_interior_design_forelements_blog

 

7 soudal_klej_montazowy_kafelki_plytki_scienne_wall_tiles_decor_ideas_interior_design_forelements_blog

6 soudal_klej_montazowy_kafelki_plytki_scienne_wall_tiles_decor_ideas_interior_design_forelements_blog

 

No i tak to wygląda, ta moja kolejna dla Was porcja miłości do meksykańskich elementów, które – jeśli się je dobrze przyklei – będą rozświetlać wnętrze niezależnie od pory dnia i roku. 

I nie odpuszczą 😉

A po więcej zdjęć oraz inspiracji nieustająco zapraszam na Instagram (dagmaraforelements), gdzie na bieżąco dzielę się z Wami tym, co widzę i co chcę, żebyście zobaczyli i Wy.

Ukłony (meksykańsko-przyklejone), Dagmara


 

Best regards (like a Mexican glue), Dagmara

soudal_klej_montazowy_kafelki_plytki_scienne_wall_tiles_decor_ideas_interior_design_forelements_blog

Zdjęcia / Pics: FORelements (unless indicated otherwise)

MORE ON SNAPCHAT:

soudal_klej_montazowy_kafelki_plytki_scienne_wall_tiles_decor_ideas_interior_design_forelements_blog