Kolory Roku 2019, czyli nie tylko Pantone

Follow on Bloglovin

Podkład muzyczny: John Denver – „Take Me Home, Country Roads”

Kolory Roku 2019: Nie tylko Pantone na panteonie

Kolor Roku według Instytutu Pantone już znamy. To decyzja, na którą czeka świat szeroko rozumianego projektowania, nie tylko wnętrz. Tymczasem, najwięksi gracze na rynku urządzania domów także mają coś do powiedzenia w sprawie barw, które – ich zdaniem – odzwierciedlają aktualne trendy i tendencje. Ciekawe, że choć gremia selekcjonują swoich faworytów całkowicie niezależnie od siebie, także i teraz kolory roku 2019 są wzajemnie spójne. Do tego zestawienia wybrałam dziesięć z nich.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, zapraszam do obejrzenia filmu na ten temat, z mojego cyklu „Akademia Dagmary” na YouTube.

Pantone Kolor Roku koralowy we wnętrzach Color of the Year 2019 Living Coral forelements blog

 

Kolory Roku 2019: Podróż do korzeni

Kolory wybrane na ten rok, łącznie z koralem Pantone, bez wątpienia mają wspólny klucz. To podróż do korzeni, w głąb siebie, poszukiwanie duchowości i wspólnoty. To zdecydowany powrót do natury – zarówno w znaczeniu przyrody, jak i poznania samego siebie. To droga do domu. To smak dzieciństwa. Może więc nieprzypadkowo na początku tego roku swoją premierę miała różowa czekolada, co widzieliśmy w mojej relacji z brukselskiego Salon du Chocolat (LINK do relacji – tutaj)?

Z czego wynika taka filozofia stojąca za obecnymi wyborami kolorów roku? Trendy są wypadkową bardzo wielu czynników. To sytuacja ekonomiczna, polityczna, społeczna, wszechobecna technologizacja, rosnące tempo życia, i tak dalej, i tak dalej. Wszystkie te czynniki wywołują określone nastroje i potrzeby. A czego potrzeba, gdy w pracy trwa bezwzględny wyścig, wiadomości telewizyjne pokazują wojnę, na ulicy – demonstracja, a liczba PINów do zapamiętania mnoży się w postępie geometrycznym? Jak myślicie?

Kolory Roku 2019: Potrzeba spokoju

Uzasadnienia stojące za każdą z barw roku 2019 poruszają podobne kwestie. Mówią o wyhamowaniu, refleksji, spokoju oraz samorealizacji. O spełnianiu marzeń, budowaniu własnego, bezpiecznego świata. Bardzo często podkreślane są uniwersalność oraz ponadczasowość. Stabilność i klasyka. Niewymuszona elegancja. Głęboki oddech.

Każdej z barw towarzyszą dobrane palety, co pokazuje pełnię możliwości wybranego koloru.

 

 • TIKKURILA i Flamingo

Zaczynamy od tej barwy, ponieważ jest chyba najbardziej podobna do Living Coral, czyli kontynuujemy temat. Flamingo to kolor na pograniczu pomarańczowego i różowego. Zachęca do indywidualnych poszkiwań, wyzwala emocje, zachęca do przemyśleń. Jak uzasadnia producent: dziś często brakuje poczucia bezpieczeństwa, panuje gorączkowa, czasami chaotyczna atmosfera. Powrót do dawnych, beztroskich lat może pomóc wyciszyć obawy i troski. Tęsknota za radosnymi chwilami i wesołymi kolorami staje się coraz silniejsza. Kolor roku jest odpowiedzią na tę potrzebę.

TIKKURILA 1 kolory roku 2019 flamingo design forelements blogTIKKURILA 2 kolory roku 2019 flamingo design forelements blog

 

 

 • PARA i Ginger Scent

Kolor doskonały na każdą porę roku. Tworzy wyjątkową atmosferę, nasyconą oryginalnością, ciepłem, elegancją. Upajamy się aromatem imbiru, kojarzonego z egzotycznymi wyprawami, przemierzaniem suków w poszukiwaniu skarbów Orientu. Z drugiej strony – z gorącym napojem, dzięki któremu żadna mroźna zima niestraszna. Karmelowo-różowa barwa Ginger Scent to spokój, głaskanie zmysłów i marzenia.

 

1 PARA kolory roku 2019 ginger scent design forelements blog

*

2 PARA kolory roku 2019 ginger scent design forelements blog

*

3 PARA kolory roku 2019 ginger scent design forelements blog

*

4 PARA kolory roku 2019 ginger scent design forelements blog

*

5 PARA kolory roku 2019 ginger scent design forelements blog

 

 

 • DULUX i Spiced Honey:

To barwa uniwersalna stylistycznie, inspirowana miodem i bursztynem. Oznacza pozytywną stronę życia, wyznaczanie sobie celów oraz transformację. Może być przytulny lub pełen życia. Spiced Honey odzwierciedla potrzebę wytchnienia, stabilności i przewidywalności. Jesteśmy gotowi „wpuścić światło”, tworzyć małe społeczności, zbliżyć się, ulepszyć otoczenie. Kolor ten jest wszechstronny, wyrafinowany, ponadczasowy.

 

DULUX 1 kolory roku 2019 spiced honey design forelements blog
*
DULUX 2 kolory roku 2019 spiced honey design forelements blog
 • DUNN-EDWARDS i Spice of Life:

To czerwień ciemnej, brązowej wypalanej cegły z odcieniami pomarańczowego, mocna i autentyczna. To kolor nostalgii za tym, co prawdziwe. Dramatyczny i pobudzający zmysły. Spice of Life jest hołdem dla tego, dzięki czemu życie jest ekscytujące i ciekawe. Stanowi śmiały komunikat, łączący wpływy różnych kultur – od jaskiń Lascaux przez Dziki Zachód po podbój Marsa. To łączenie z naturą i sobą nawzajem.

 

1 dunn edwards kolory roku 2019 spiced of life design forelements blog

*

2 dunn edwards kolory roku 2019 spiced of life design forelements blog
Paleta EXTREME ODYSSEY (Ekstremalna wyprawa)

*

3 dunn edwards kolory roku 2019 spiced of life design forelements blog
Paleta CITY STROLL (Spacer po mieście)

*

4 dunn edwards kolory roku 2019 spiced of life design forelements blog
Paleta POETIC PASSAGE (Czysta poezja)

*

5 dunn edwards kolory roku 2019 spiced of life design forelements blog
Paleta COUNTRY CAPER (Wiejska sielanka)

*

6 dunn edwards kolory roku 2019 spiced of life design forelements blog
Paleta SOJOURN (Świadomość bycia)

 

 

 • SHERWIN-WILLIAMS i Cavern Clay:

Cavern Clay to ciepła terakota z antycznymi, sięgającymi początków korzeniami. Stanowi ukłon w stronę mid-century, ale z akcentem z południowego zachodu USA: Teksas, Nowy Meksyk, Arizona. Przestrzenie, jaskinie, słońce, pustynie, kaniony. Sherwin-Williams dodaje:

Rok 2019 będzie powrotem do lat 70-tych, z lekkim twistem. To odnowa, prostota i wolny duch, bohema. Prawdziwość rzemiosła.

 

SHERWIN-WILLIAMS 1 kolory roku 2019 cavern clay design forelements blog

*

SHERWIN-WILLIAMS 2 kolory roku 2019 cavern clay design forelements blog

 

 

 • BENJAMIN MOORE i Metropolitan:

To kolor gołębiej stali, uspokajający, stonowany, wyrafinowany. Wyraża piękno i równowagę. Jest neutralny i odwołuje się do kontemplacji, do filozofii zen. Brak mu agresji i nachalności, tworzy delikatną przestrzeń w duchu elegancji. Metropolitan jest barwą niuansów, harmonii i lekkości. Ponadczasowy i uniwersalny jak Nowy Jork.

 

BENJAMIN MOORE 1 kolory roku 2019 metropolitan design forelements blog

BENJAMIN MOORE 2 kolory roku 2019 metropolitan design forelements blog

 

 

 • BEHRBlueprint:

Cieplejszy od dżinsu, delikatniejszy od granatu. Uczciwy i szczery kolor nawiązujący do kalki architektonicznej, dzięki której świat idei przenoszony jest do rzeczywistości. Blueprint tworzy przestrzeń, w której użytkownik sam może zbudować swój świat, a potrzeby przekształcić w realne działanie. To dążenie do pozytywnej energii, stabilności i w domu, i na świecie. Ta barwa wytrzyma próbę czasu.

 

BEHR 1 kolory roku 2019 blueprint design forelements blog

BEHR 2 kolory roku 2019 blueprint design forelements blog

 

 

 • KELLY-MOOREPeacock Blue:

Wybrany w głosowaniu przeprowadzonym wśród 15 tysięcy (!!!) projektantów i ekspertów, Peacock Blue zdobył 35% głosów. To kolor coraz częściej stosowany w kuchniach, wypierający biele. Świetnie wygląda na tkaninach i elementach wyposażenia domu. Tak samo dobrze sobie radzi na ścianach, które dzięki niemu zyskują głębię i dramatyzm. Psychologia koloru mówi, że to barwa wzmagająca koncentrację, sprzyjająca medytacji i polepszająca sen. Jest bezpieczna, neutralna, lecz jednocześnie nadaje wnętrzu charakteru. Co ciekawe, konkurentami w głosowaniu były: szałwia, chilli oraz delikatny, pastelowy beż.

 

Kelly Moore 1 Peacock Blue kolory roku 2019 design forelements blog

*

Kelly Moore 2 Peacock Blue kolory roku 2019 design forelements blog

Kelly Moore 3 Peacock Blue kolory roku 2019 design forelements blog

 

 

 • DUTCH BOYGarden Patch:

To zieleń delikatna i złamana. Nostalgiczna i organiczna, inspirowana naturą. Przynosi ciepło i ukojenie. Daje odnowę i spokój pod koniec chaotycznego dnia. Optymistyczna i empatyczna. Bogata, luksusowa, klasyczna. Towarzyszące jej trzy palety sprawiają, że łączy ludzi, opowiadając o dawnych kulturach i plemionach (Studio), skupia się na duchowości i odnowie (Sanctuary), lubi proste życie, rękodzieło i rzemiosło innych kultur (Homestead).

 

Dutch Boy 1 garden patch kolory roku 2019 design forelements blog

*

Dutch Boy 2 garden patch kolory roku 2019 design forelements blog

 

Dutch Boy 3 garden patch kolory roku 2019 design forelements blog

Dutch Boy 4 garden patch kolory roku 2019 design forelements blog

 

 • PPGNight Watch:

To głęboka zieleń lasu o zmroku, ma moc uleczania i ukojenia poprzez kolor. Przywodzi na myśl naturę, jej piękno i potęgę, a jednocześnie uspokaja dobrą energią, jak łono przyrody. Eksperci PPG zalecają, by Night Watch stosować na mniejszych powierzchniach, jednej ścianie oraz w pomieszczeniach, widok z których nie roztacza się na las lub inną zieloną bujność. Wówczas moc tej barwy nabierze siły.

Ta zieleń to ożywcza energia natury, która jest nam potrzebna teraz bardziej niż zwykle.

 

PPG 1 night watch kolory roku 2019 design forelements blog

*

PPG 2 night watch kolory roku 2019 design forelements blog

 

Kolory Roku 2019: Teoria vs. praktyka

Zobaczmy teraz, jak te filozofie zaadaptować do realnego życia. Przykłady jak stosować kolory roku 2019 wybrałam spośród zdjęć, które zrobiłam podczas wędrówek targowo-wystawowych. Przekonamy się, że teoria barw roku ma się całkiem dobrze w praktyce oraz zobaczymy, że paleta wybrańców od kilku sezonów jest bardzo spójna i wciąż gra w tym samym rytmie.

Kolory Roku 2019 to zielony puls natury, błękitny oddech spokoju, delikatna szarość chmur, karmelowy zapach bezpiecznego domu, korzenny pył egzotycznej wyprawy.

 

kolory roku 2019 design forelements blog

 

kolory roku 2019 design forelements blog

 

kolory roku 2019 interior design forelements blog

 

kolory roku 2019 interior design forelements blog

 

kolory roku 2019 interior design forelements blog

 

kolory roku 2019 interior design forelements blog

 

kolory roku 2019 interior design forelements blog

 

kolory roku 2019 interior design forelements blog

 

kolory roku 2019 interior design forelements blog

 

Kolory Roku 2019: A co poza tym?

Barwy roku to jedno, ale poza nimi są kolory, które niezależnie opanowują rynek, są wszechobecne i trzymają się mocno przez kilka lat. Bezapelacyjnie należą do nich stare złoto i jego odmiany (musztardy, miód, etc.) oraz matowa czerń, której popularność właśnie osiąga apogeum. Matowa czerń kroczy dzielnie już od kilku sezonów, co na przykład widzieliśmy w relacji z ubiegłorocznego iSaloni w Mediolanie (LINK do relacji – tutaj). Można tam też zresztą zobaczyć, że barwy z grona kolorów roku 2019 miały się świetnie i w roku 2018, i w 2017, i w 2016, i w 2015…

Przed nami rok 2019 i kolejna seria targów oraz wystaw. Mam niejasne przeczucie, że poczuję się tam jak w domu. Pachnącym karmelem i lasem o zmroku.

Ukłony (leśno-niebiańskie), Dagmara

 

kolory roku 2019 jaki kolor do domu interior design forelements blog

Zdjęcia / Pics: FORelements (oraz serwisy prasowe marek)

MORE ON:

 • YouTube – kanał „Akademia Dagmary” (kliknij w obrazek)

kolory roku 2019 jaki kolor do domu interior design forelements blog

 • Instagram – konto „dagmaraforelements” (kliknij w obrazek)

kolory roku 2019 jaki kolor do domu interior design forelements blog

 • Snapchat – konto „forelements.pl” (skanuj)

kolory roku 2019 jaki kolor do domu interior design forelements blog