Efekt lustra w kuchni, czyli Gorenje by Starck
The mirror effect in the kitchen, or Gorenje by Starck
Podkład muzyczny (Background music): Kraftwerk – „The Hall of Mirrors”
FORelements to blog, gdzie lubi gościć tak zwany „design z górnej półki”. To bardzo szerokie pojęcie, ale jedna rzecz łączy wszystkie projekty określane tym mianem: luksus. Luksus dobrej formy, luksus nieprzeciętnego materiału, luksus jakości oryginału i luksus patrzenia na coś pięknego i eleganckiego. I dziś także pójdziemy w tym kierunku, poznając efekt lustra w kuchni.
Kim jest Philippe Starck, mówić nie trzeba. To jeden z najpopularniejszych od kilku dekad projektantów, który uwielbieniem tłumów dorównuje niejednej gwieździe rocka, a jego pomysły – na przykład słynny wyciskacz do cytrusów Juicy Salif – weszły do kanonu designu na zawsze.
Philippe Starck twierdzi, że przedmioty muszą być przede wszystkim „dobre”, a dopiero potem „piękne” oraz że jego projekty „pozwalają użytkownikowi w pełni swobodnie i samodzielnie kreować własne doświadczenia”. Z tym akurat się w 100% zgadzam, o czym zresztą mówiłam podczas konferencji TEDx, gdzie namawiałam, by myśleć designem i samemu zaprojektować swój świat.
Ale do brzegu, Dagmaro, do brzegu! Już za chwilę na polskim rynku pojawi się kolejny projekt wpisujący się w wyżej wspomniany „design z górnej półki”, który wyszedł spod ręki Philippe’a Starcka – Gorenje by Starck. Francuz tym razem postawił na efekt lustra w kuchni. Ciekawe, prawda?
Mówiąc o idei projektu, Philippe Starck opowiadał, że z jednej strony chciał, by kuchnia dla Gorenje była nowoczesna w formie i technologii, z drugiej zaś, by „nie przypominała wnętrza statku kosmicznego”. Co więcej, powierzchnia refleksyjna ma „odbijać osobowość” użytkowników. Stąd bardzo minimalistyczna forma kuchni, „najmniejsza ilość designu” (jak mówi P.Starck) – by efekt lustra spełnił swą funkcję.
Zaskakują również rozwiązania technologiczne. Lodówka jest z tych inteligentnych, czyli – jak zapewnia producent – zapamiętuje upodobania domowników, reguluje temperaturę przy otwieraniu drzwi oraz jonizuje powietrze wewnątrz, by produkty dłużej zachowywały świeżość. Piekarnik może mieć nawet pięć poziomów, które nie przenikają się zapachami, i jest regulowany ekranem dotykowym. Co więcej, ma funkcję automatycznego czyszczenia (Bye bye, Perfekcyjna Pani Domu i Twoje płyny czyszczące!). Płyta indukcyjna umożliwia gotowanie na całej powierzchni, a kuchenka gazowa ma miejsce na wok. Okap z kolei automatycznie dba o to, by powietrze w kuchni było regularnie odświeżane. Ciekawym gadżetem jest szuflada pod piekarnikiem, dzięki której naczynia i filiżanki są ciepłe, gdy po nie sięgamy. Aha, wspominałam, że szuflada przy okazji może zrobić jogurt? Klękajcie narody?
Kuchnia Gorenje by Starck wejdzie na polski rynek już niedługo. Oczywiście jestem bardzo ciekawa, jak sprawdzi się w praktyce (szczególnie czyszczenie powierzchni refleksyjnej), ale z drugiej strony cieszy mnie każdy kolejny ciekawy projekt stanowiący alternatywę dla tak zwanych kuchni tradycyjnych. Co więcej, efekt lustra i wtopienie się we wnętrze powoduje, że taka kuchnia będzie jak Cecil, główny bohater doskonałego filmu „Kamerdyner”: sumienny, niezawodny i niewidoczny. Krótko mówiąc – perfekcyjny.
Ukłony (kuchenno-lustrzane), Dagmara
WPIS POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z HOMESQUARE & GORENJE
—
Best regards (like kitchen and mirrors), Dagmara
Zdjęcia / Pics: HomeSquare.pl (Gorenje)
MORE ON SNAPCHAT:
Komentarze 5
Komentarze są wyłączone.
Rzeczywiście, efekt arcyciekawy. Marzy mi się taka kuchnia.
To prawda, pomysł jest naprawdę fajny.
Może to naprawdę nieźle wyglądać.
Woooooooow! Genialnie to wygląda. Nareszcie jakaś innowacja w kuchni i ten prosty, ale wysmakowany design.
Dobrze, że mają Starcka, świetnie to wyszło.
Czekam aż zobaczę na żywo. Bardzo jestem ciekawa, bo i efekt faktycznie wyjątkowy.
Wygląda świetnie, też jestem ciekaw jak to wygląda w realu 😉